Коріандр (інша назва) кінза – однорічна рослина, з дуже сильним приємним ароматом. На Україну коріандр приїхав із Кавказу. Найбільш поширене застосування кінза (коріандр) знайшла у харчовій сфері. Її листя та насіння використовують у якості спецій.

Вирощування коріандру – основні моменти

Коріандр має стояче, гіллясте стебло, з висотою від пів-метра до метра. Утворюється розетка листя, яка при умові довготривалих сонячних днів досить швидко зацвітає. Від появи сходів до формування насіння проходить в середньому сто днів.

Вирощування коріандру розпочинають у другій половині березня. Насіння висівають в плівкову теплицю, на початку квітня його можна переносити у відкритий ґрунт. Рекомендації щодо посіву наступні: глибина загортання – 15-20 міліметрів, відстань між рядками в ідеалі повинна сягати 20-25 сантиметрів, але в умовах економії місця можна дещо згустити посіви. Сходи рослини з’являються на чотирнадцятий день. У період між посівом і сходами потрібно дуже уважно стежити за бур’янами, і своєчасно їх прибирати. Якщо на вулиці встановлюється посуха – варто здійснювати полив.

Коли сходи з’явились розпушують міжряддя, прибирають усі бур’яни і поливають. Якщо коріандр відчуває брак вологи, занадто рано з’являються квітконосні пагони. Перші молоді листки коріандру зрізують у фазі розетки, коли рослина розпочинає стеблування. Аби листя довше зберігалось їх висушують у помірно теплому місці з мінімальним освітленням. Насіння треба збирати у фазі воскової стиглості, оскільки абсолютно дозріле насіння дуже сильно осипається. Рослини, які було зрізано розкладають на картоні або тканині і дають час на дозрівання (12-14 днів). Після очищення їх сушать та зберігають у паперових пакетах.  

Інститут живлення рослин – Институт питания растений