Варто констатувати факт, що перець все частіший гість на українському городі. Вирощування перцю за своєю масштабністю, звичайно ж, поступається огіркам чи помідорам, але це не означає, що варто ігнорувати дане питання.

Вирощування перцю

Розпочнемо з базових положень. Перець – теплолюбна культура, що доволі вимоглива до вологи і родючості ґрунту. Оптимальний діапазон температур для вирощування перцю 20-25 градусів, при температурі меншій 13-и градусів ріст і розвиток гальмується, при падінні до позначки менше 5 градусів рослини гинуть. Перець з урожаєм виносить з ґрунту досить багато поживних речовин, для утворення 100 ц врожаю необхідно 45-60 кг азоту, 12-14 – фосфору, 60-70 – калію. Оскільки це досить вибаглива до родючості ґрунтів культура, удобрення перцю має першочергове значення.  Перець дуже гарно реагує на внесення органічних і мінеральних добрив, і повноцінно відплачує за кожну вкладену копійку. З органіки для удобрення перцю найкраще використовувати перегній. Свіжий гній вносити не варто, оскільки він стимулює нарощення і надмірний розвиток вегетативної маси, що призводить до затримання плодоношення. Перець гарно реагує на залишкову дію органіки, якщо під попередник вносили значну кількість гною, варто очікувати високої врожайності даної культури.

Тепер давайте більш детально розглянемо питання вирощування перцю у кожному з регіонів України. На Поліссі під перець варто вносити 30-40 т/га перегною та мінеральні добрива азот, фосфор та калій нормами 30-45, 60-75 та 75-90 відповідно. Якщо попередник перцю вирощувався зі значними нормами гною, органіку можна й взагалі не вносити, збільшивши при цьому норму NPK у 1,5-2 рази. У Лісостепу вносять тих самих 30-40 т/г перегною, але дають дещо більше мінеральних добрив по 60 кг азоту, фосфору та калію. У Степу органікою фактично можна знехтувати, достатньо внести 90-120 кг азоту, 60 кг фосфору та 30-45 калію.

Якщо для основного удобрення не було внесено добрив, або внесено занадто мало доцільно здійснювати підживлення у дві фази: перша – за 10-12 діб після садіння, а друга – у період плодоутворення.  

Інститут живлення рослин – Институт питания растений