Назва хвороби:

Фомоз

Культури, що можуть бути уражені:

Соняшник, цукровий буряк, ріпак

Збудники та переносники:

Гриби сімейства Phoma

Ознаки ураження:

Фомоз активно проявляється на усіх органах рослини протягом усього вегетаційного періоду. У цукрового буряку найбільше страждають листки. Спочатку на них зявляються блідо-бурі плями, які згодом трансофрмуються у чорні пікніди. На корнеплодах фомоз викликає суху або мокру гниль. 

Фомоз соняшнику найчастіше проявляється під час бутонізації, а піку свого розвитку набуває перед збиранням. на листках з’являються все ті ж темні плями з жовтуватими краями, які у міру розвитку хвороби все більше розростаються. на стеблі фомоз проявляється у вигляді чорних цяток, тканина втрачає свою звичну структуру, але не гниє. 

Можливі наслідки:

Оскільки фомоз соняшнику чи цукрового буряку може розвиватись на протязі усього вегетаційного періоду, при відсутності швидкої реакції він може призвести до значних втрат урожаю. 

Методи боротьби:

Фомоз зимує у залишках попереднього врожаю, та ураженому насінні. Для початку розвитку хвороба потребує достатньої кількості вологи, а далі інтенсивно реагує на часті зміни посухи та дощів. Для боротьби з фомоз необхідно:

1) Дотримуватись сівозміни;

2) Очищення полів від післязбиральних решток ;

3) Здійснювати передпосівну обробку насіння протруйниками чи стимуляторами росту;

4) На посівах цукрового буряку не допускати дефіциту Бору;

5) При заражені своєчасно реагувати з використанням агрохімікатів.