Зараз, коли активно йдуть жнива, здається, що сезон підходить до свого логічного завершення, і у аграріїв ось-ось настане заслужений відпочинок. Хоча насправді відпочивати ніколи, адже не за горами час посіву озимих культур, і вже повним ходом йде підготовка.  Взагалі, на урожайність найвідчутніше впливає три основних фактори: обробіток ґрунту, передпосівна обробка насіння і строки сівби озимих культур. Саме останньому пункту, ми й хочемо присвятити свою увагу.

Строки сівби озимих визначають інтенсивність росту і розвитку рослин, нагромадження необхідного запасу поживних речовин восени, а також формують стресостійкість до несприятливих погодних умов, що, ясна річ, впливає на ефективність перезимівлі. Також вони тісно пов’язані з майбутньою здатністю культури протистояти хворобам та шкідникам.

Помилкові терміни сівби озимих однаково негативно впливають як при занадто ранньому посіві, так і при спізненні. Якщо посіяти озимі зарано, культура набере додаткову вегетативну масу, розпочне активне кущення. У наслідок переростання інтенсифікуються процеси поглинання поживних речовин, що приводить до значного зниження зимостійкості. У такому випадку посіви стають легкодоступною мішенню для шкідники, спостерігається значне забур’янення. З пізніми строками сівби, все куди простіше, культура банально не встигає розкущитись, а значить, не дотягує у розвитку кореневої системи та надземної маси. Як бачимо, як не крути, а помилкові строки сівби озимих – неминучі втрати урожаю.

Оптимальні строки сівби озимих дуже суперечлива тема, адже має доволі багато факторів впливу. Варто враховувати попередників, стан ґрунту, наявність вологи, та звичайно ж погодно-кліматичні умови саме цього року. Не має ніякого сенсу сіяти озимі під час тривалої жари та посухи, але також ні в якому разі не можна занадто «перечекати» і розпочинати посів незадовго до снігу.

Якщо ж спробувати від важливості перейти до конкретних термінів, то варто зазначити найкращі строки сівби озимих, зокрема пшениці, – такі, щоб сходи не встигли перейти до 3-го – 4-го етапів органогенезу. Але в той же час, на момент припинення досягли такого стану, аби весною швидко почалась диференціація конусу наростання і формування зачаткового колоску. На даних етапах розвитку, дуже важливо наскільки рослина зможе використати осінньо-зимові запаси поживних речовин у ґрунті.

В загальному випадку, вдалими строками сівби озимих вважають такі, які підходять під два критерії: встановлюється середньодобова температура повітря близько 15 градусів за Цельсієм, і тривалість осінньої вегетації складатиме 40-50 днів. Як бачимо, приблизно це виходить друга половина вересня – перша третина жовтня. Але, ще раз зауважимо терміни посіву озимих культур потрібно обирати з урахуванням умов у вашому регіоні у даний час.

Пам’ятайте, оптимальні строки сівби озимих культур – безкоштовний спосіб, чудодійним чином вплинути на врожай, і уже з самого початку закласти надміцний фундамент для весняного тріумфу.

Інститут живлення рослин – Институт питания растений