Сьогодні наступає напевно найцікавіший та найбільш насичений етап у житті аграріїв. Плавний перехід від збору нинішнього урожаю до закладання наступного, наступає нелегкий час – посів озимих. Перш за все, варто твердо визначитись з такими важливими моментами як визначення оптимальних термінів посіву, норми висіву, глибини залягання насіння. Головним фактором впливу на усі ці чинники є погодні умови, стан ґрунту, посівний матеріал та попередники.

Розпочнемо, напевне, з попередників. Для озимих важко знайти, щось краще аніж чистий пар, готувати який потрібно не безпосередньо перед посівом озимих, а заздалегідь. При чому бажано, щоб поле від попередників звільнялось чим раніше, і ґрунт мав деякий час на перепочинок.

Звичайно, на якість та кількість майбутнього врожаю впливає надзвичайно багато факторів, тому виділяти якийсь важливіший, а якийсь найважливіший все таки не є правильним. Хоча багато науковців твердо дотримуються думки, що перш за все, увагу варто сконцентрувати на якості посівного матеріалу. Якщо звернутись за допомогою до статистики, то вона каже: правильний підбір сорту і ефективна обробка насіння забезпечують не менше як сорокавідсотковий приріст урожаю. Бажано не використовувати насіння свіжозібраного врожаю, особливо при недостатньому рівні вологи. Таке насіння може мати проблеми з проростанням та сходами. Якщо альтернативи «свіжому» насінню немає, рекомендовано його спочатку просушити.

Посів озимих в оптимальний термін – ще одна цеглина в основі вашої «урожайної фортеці». Вчасний посів це гарантовано дружні, гарно розвинені сходи, а, значить, і відчутна зимостійкість. Також це шлях для підвищення імунітету до несприятливих примх погоди, захворювань та атак шкідників. Минулорічні досліди показують, що найкраще для сівби озимих підходять терміни від 1 до 10 вересня. Саме якісні показники насіння (накопичення біомаси, коефіцієнт кущення) виграють від цього. Хоча не варто ігнорувати і погодні умови, які можуть вносити значні корективи.

Глибина засівання є таким собі корегуючим фактором, який дозволяє дещо нівелювати недотримання попередніх порад. Якщо з об’єктивних причин ви спізнились з посівом, то замість рекомендованих 5-7 см, варто засівати на 2-3 см вище. Теж стосується і ситуацій, коли посівний матеріал має низьку абсолютну масу.
У якості висновку відмітимо, що ефективним посів озимих буде лише при правильній сукупності усіх важливих факторів. Простіше кажучи, для прикладу, яким би якісним не був посівний матеріал, після невдалого попередника та з занадто ранніми термінами посіву ви все таки не дорахуєтесь того врожаю, на який могли б розраховувати.

Детальніше про строки сівби озимих ТУТ
Детальніше про важливість обробки насіння ТУТ

Інститут живлення рослин – Институт питания растений