Рослини мають чимало ворогів, але і в арсеналі агрономів є не маленький список засобів боротьби з ними. Проте щороку ми бачимо поля уражені хворобами, з’їдені шкідниками та «потонувші» в бур’янах.  Логічно, що ми починаємо шукати причини чому так? Спробуємо розібратись.

  1. Помилка у виборі препаратів. Причиною неправильного вибору препаратів є несвоєчасна або неправильно проведена діагностика. Адже ще у XV ст. Парацельс написав: «Хто добре діагностує – той добре лікує». З часом цей вислів не втратив свою актуальність, адже дуже легко сплутати симптоми бактеріальної плямистості томату з симптомами альтернаріозу, а фузаріозне в’янення з судинним бактеріозом.

При виборі варто пам’ятати, що жоден з препаратів не лікує від усього, а якщо вам це обіцяють, то це однозначно обман.

Проти кліща необхідний актарицид, для боротьби з пероноспорою – системний фунгіцид, а по нематоді взагалі окрема група препаратів. Так може намішати всього в одну суміш і вбити не одного зайця одним ударом? А от і не вийде.

По-перше – це буде дуже дорого; по-друге – фрукти і овочі вирощені з таким підходом перетворяться на чисту отруту; по-третє така суміш перетвориться на смертельно небезпечний коктейль для самої рослини.

Так що вихід один і той же, що і сотні років тому – перед застосуванням препарату необхідно чітко встановити причину проблеми, а в ряді випадків без лабораторного аналізу просто не обійтись.

Але не тільки хвороби і шкідники потребують точної діагностики, не менш важливо це у боротьбі з бур’янами. Нехай цей діагноз не потребує мікроскопа, але і нехтувати порадами спеціаліста, або точного визначника (довідника) не варто. Тільки сплутайте виткі рослини між собою, або ж не точно визначте вид злакового і обробка не дасть очікуваного результату.

Так що за будь яких обставин перший і найважливіший крок щоб обробка поля дала очікуваний результат – не шкодуйте часу і сили на точну діагностику.

  1. Проблема якості препаратів. Проблемою може бути як використання просторочених препаратів, так і не правильний режим їх зберігання. Дуже часто, спокусившись на вигідні умови ми купуємо в запас, але рік на рік не приходиться і часто в кінці сезону залишаються не використані препарати, та і про режим зберігання залишків мало хто турбується. Варто пам’ятати, що замерзання рідких форм призводить до втрати їх властивостей, для порошків небезпечна висока вологість, а більшість препаратів взагалі не витримують розжарених сонцем металевих складів.

Ідеально було б купувати все по мірі необхідності, але це доступно не кожному аграрію. Саме тому важливо дотримуватись умов зберігання та транспортування, адже від цього залежить його ефективність.

Якість препарату – це не тільки концентрація в ньому діючої речовини. Має значення і розмір часток, і якість подрібнення (чим менше частинка, тим більше площа контакту препарату з об’єктом), і складні речовини – добавки (прилипачі і стабілізатори). Дуже часто саме ці «маленькі хитрощі» і забезпечують разючу перевагу в ефективності одного препарату над іншим при абсолютно однаковій діючій речовині.

  1. Порушення кругообігу хімічних речовин. Створення нових молекул, що включає випробування і реєстраційні процедури, процес досить довгий і дороговартісний. Саме тому практично всі новинки не дешеві і не завжди доступні, особливо не великим господарствам, що не скажеш про старі добрі «бордоську суміш» та «фосфорорганіку», які перевірені десятиліттями і коштують привабливо не дорого. Їх так не хочеться списувати в архіви, тому і йдуть вони з ринка досить повільно. Попит визначає пропозицію, а значить саме наша консервативність основна причина того, що в переліку зареєстрованих препаратів є так багато «старічків».

До прикладу, не перше десятиліття ми обробляємо рослини сіркою. Не дивлячись на розробку безлічі нових препаратів, що містять мідь, ми все рівно не відмовляємось від мідного купоросу. Понад 50 років тому було заборонено хлорорганічні з’єднання – інсектициди, але їх ровесники фосфорорганічні речовини уже понад шість десятків років не покидають полиць складів засобів захисту і це поряд з тим, що вони надзвичайно швидко призводять до резистентності та мають гостру токсичність для ссавців. Ми не закликаємо щоб повністю відмовитись від їх використання, але створити максимальні умови для колообігу таких речовин в природі просто необхідно. Використовуючи нові препарати ми уникнемо їх накопичення та токсичної дії на живі організми.

Незабаром на нашому сайті вийде друга частина матеріалу,яка буде присвячена правилам складання бакових сумішей.

Інститут живлення рослин – Институт питания растений