Зараз, коли посів  зернових фактично добігає кінця, настає черга потурбуватись про посів кукурудзи. Люди, які не перший рік вирощують сільськогосподарські культури, знають що у цій справі неважливих деталей не буває, а тому до посіву треба готуватись надзвичайно ретельно. Яка повинна бути глибина посіву кукурудзи? Оптимальні строки сівби? Норми висіву? Спосіб сівби? Знаючи відповіді на усі ці питання, можна виграти не один центнер врожаю уже при посіві.

посів кукурудзи

Посів кукурудзи рекомендують здійснювати пунктирним способом, з глибиною міжрядь 70 см. Дуже важливо уникнути понаднормового загущення, адже воно доволі відчутно пригнічує ріст та розвиток качанів. Окрім того надмірне згущення посівів призведе до підвищення витрат вологи з ґрунту, значно підсилить конкуренцію рослин за світло, і як наслідок, на виході ми отримаємо слабке наливання зерна, більшу кількість качанів дрібних розмірів, запізнілі терміни збирання врожаю. Виходячи з особливостей гібридів та сортів різних груп стиглості, можна зрозуміти, що ранньостиглі сорти по своїй природі дають дещо менші рослини, а отже, сіяти їх можна трішки густіше.

Окрім оптимальної кількості рослин на гектар при посіві кукурудзи, величезне значення має їх рівномірне розміщення. Часто доводиться чути таку думку, що зменшення ширини міжрядь сприяє рівномірному стоянню рослин, в деякій мірі це так, але ж у той же час варто відзначати й негативний вплив на ріст і формування зерна в качанах. Якщо перейти до цифр, то оптимальна норма висіву насіння кукурудзи у кілограмах становить 10-25 кг/га. У таблиці наведено залежність густоти посіву рослин у тис. штук на гектар від зони вирощування та скоростиглості гібридів.

Зона вирощуванняРанньостигліСередньоранніСередньостигліСередньопізні і пізньостиглі
Центральний і Північний Лісостеп60-8055-7545-65-
Степ-40-5035-4540-45
Західний Лісостеп75-8565-7555-70-
Полісся75-8565-7555-70-
Закарпатська низовина-70-7565-7055-60
Придністровська зона (Чернівецька та Івано-Франківська обл.)60-7060-6555-6050-55
Примітка: у таблиці мова йде про передзбиральну густоту рослин, яка менша за норму висіву на 10-20%.

Перейдемо до строків сівби. Оптимальні умови сприяють появі сходів за 7-8 днів після посіву, прохолода затримує сходи на 10-15 днів. Посів кукурудзи на зерно та силос варто розпочинати, коли температура ґрунту на десяти сантиметровій глибині становить 10-15 градусів Цельсія. Холодостійким гібридам достатньо аби температура ґрунту протрималась на рівні 8-10 градусів протягом трьох днів. Посів кукурудзи у недостатньо прогрітий ґрунт дуже ризикована справа. У народі існує прикмета: почала цвісти черешня та черемша – можна сіяти кукурудзу.

У західних областях та на Поліссі оптимальними називають часові проміжки з 1 по 15 травня, у більш теплих регіонах – 20-30 квітня. Особливої різниці між термінами посіву кукурудзи на зерно та на силос не повинно бути, адже мета, фактично, та ж сама – якомога вища врожайність. «Проспати» оптимальні строки посіву на 10 днів означає втратити 7-8 ц/га врожаю, та ще й отримати зерно з підвищеним вмістом вологи.

Що ж до глибини посіву, перш за все варто звертати увагу на тип ґрунту та його вологість, при дефіциті вологи у верхньому шарі ґрунту насіння загортають на глибину 6-10 см, на вологих ґрунтах – 3-4 см.

Додаткову інформацію про вирощування кукурудзи, ви можете почитати у попередніх публікаціях на нашому сайті.   

Інститут живлення рослин – Институт питания растений