Ми продовжуємо разом з аграріями йти по посівній кампанії, і услід за рекомендаціями про посів сої та посів кукурудзи, представляємо Вашій увазі матеріал, що присвячений темі посів соняшнику.

Оптимальний термін сівби соняшнику високоолійних гібридів і сортів, враховуючи особливості їх росту й розвитку, наступає тоді, коли середня температура на глибині загортання насіння досягає 10-12 градусів Цельсія. Важливо: це має бути не короткочасне потепління, а стабільне встановлення заданого температурного режиму. Посів соняшнику у такий період призводить до отримання дружніх сходів на середині другого тижня (10-12 днів).

Visit allwallpapersfree.blogspot.com

Календарними термінами посіву соняшнику вважають період із 10 квітня по 10 травня (враховуючи прохолодність цьогорічної весни, терміни перехилені у бік травня). Занадто ранні і запізнілі строки сівби призводять до не зовсім позитивних наслідків. При недостатньому рівню температури сходи затримуються на два-три тижні, і їх дружність викликає сумніви. При занадто пізній сівбі верхній шар ґрунту може бути висушеним, що знову ж таке негативно впливатиме на сходи. При запізнілих термінах посіву соняшнику, в умовах достатнього зволоження, інтенсивнішим стає ріст вегетативної маси, що негативно відображається на генеративних органах.

Сіють соняшник переважно пунктирним способом, з шириною міжрядь 70 см. Відстань між рослинами в ряду намагаються робити рівномірною. У залежності від норми висіву соняшнику, відстань становить від 36 см до 14 см.

Чи не головною умовою отримання високого врожаю соняшнику є дотримання оптимальної густоти стояння рослин у передзбиральний період. Вона повинна становити 40-80 тис. рослин на гектар, залежно від району вирощування. Власне саме норма висіву повинна бути приблизно на 30-35% більшою.

Зона та ґрунтКількість рослин, тис. шт./га
Північний зволожений Степ та Лісостеп - малопотужні чорноземи та супіщані ґрунти40-45
Зволожений Лісостеп та прилеглі степові райони - чорноземи55-60
Степ - лужні та слаболужні чорноземи 50-55
Напівпосушливий Степ - звичайні та карбонатні чорноземи40-45
Посушливий Степ - південні чорноземи і темно-каштанові ґрунти35-40

При посушливих умовах норму висіву зменшують. Масова норма становить 4-8 кг/га. Оптимальна глибина загортання насіння соняшнику становить 6-8 см. Збільшують глибину лише у випадку недостатньої зволоженості, зазвичай таке трапляється при запізненні з посівом.

Інститут живлення рослин – Институт питания растений