Поки поля вкриті снігом і морози починають вступати у свої права, аграрії ніяк не можуть вплинути на вирощуванні рослини. Звичайно, вже зараз розпочинається та набирає темпу підготовка до роботи весняної частини сезону. Та ми вважаємо, що зараз саме час дещо оглянутись назад та підбити деякі підсумки, зокрема проаналізувати чи правда що осіння посівна 2016 дійсно була такою складною, навіть, як запевняють спеціалісти, майже екстремальною.

Осіння посівна 2016

Перш за все відмітимо, що ця осінь була складною ще й через те, що дуже різнилася з попередніми. Вересень вже традиційно був досить сухим, а ось жовтень і листопад принесли сюрпризи, при чому не найприємніші. Сильні жовтневі дощі, можливо, були б і на користь аграріям, якби після них одразу не прийшов відчутний холод. Загалом, сприятливих для посіву днів українські фермери мали дуже обмежену кількість, тим паче, що в ці дні ще й потрібно було збирати кукурудзу, соняшник та сою. По прогнозам експертів, переважній кількості господарств не вистачило мобільності, і близько 20% було відкладено на весну.

Осіння посівна 2016 – тренди та особливості

Відмітимо тенденції характерні цій посівній кампанії:

  • Чи не вперше за останні 5-7 років не було проблем зі зволоженням ґрунту;
  • За прогнозами посівні площі цього року були співставними із попередніми;
  • Аграрії приділили більшу увагу ріпаку та житу, аніж цього очікували експерти;
  • Різке похолодання відчутно стримало розвиток сходів.

Утім, за даними Міністерства АПК, українські аграрії спрацювали на відмінно. Не дивлячись на екстремальні умови не засіяно лише 6% від прогнозу. Сходи чекають на площі у 6,9 млн. га, що навіть на 4% більше, аніж торік. Проте занадто оптимістично оцінювати посівну також не варто. Погодні умови однозначно скажуться на якості врожаю, яка буде загалом гіршою, аніж у попередні роки. Виною цьому набагато гірший стан розвитку сходів. Якщо у минулі роки більшість сходів входили у зиму у гарному чи задовільному стані, то цьогоріч вони явно слабші. А є навіть посіви, які не встигли зійти через різке похолодання.

Осіння посівна 2016 – структура та стан посівів

Тенденції минулих років дещо змістили терміни посівів, і аграрії висівались спокійно перечекавши посуху. Це зіграло злий жарт у 2016-ому році, адже відразу по закінченню дощів настав холод. Якщо у 14-15-ому роках агар арії спокійно досівали в кінці листопада чи, навіть, у грудні, цього року такої можливості не було.

За даними експертів сходи отримано на 87% відсотків площ. Задовільний стан і шанси пережити зиму мають близько 83%, або 5 млн. посівних площ, однак гарантовано перезимують лише третя частина, доля ж решти залежить від тривалості та лютості зими.

Якщо ж говорити про структуру посівів, то цього року вона залишилась майже традиційною за одним виключенням. Різко збільшився інтерес аграріїв до ріпаку. Засіяно було 781 тис. га, що виглядає неабияким приростом у порівнянні з 680 тис. і 456 тис. минулих двох кампаній. Головний чинник такого стрибка популярності – стабільно висока ціна на ріпак, у тому числі й через збільшення кількості переробних підприємств в Україні.

Навіть при найсуворішій зимі аграрії готові компенсувати усі втрати весною!

Інститут живлення рослин – Институт питания растений