Такого щасливчика, який господарює на структурованих ґрунтах з високою природною родючістю, з ідеальними характеристиками водного і температурного режимів та може на 100% забезпечити свої рослини елементами мінерального живлення, ми не знаємо. Проте нам відомі ті, кому вдається отримувати високі і сталі врожаї в умовах природних негараздів, за умов 50-60% забезпечення пестицидами та 30-40% – мінеральними добривами. Секрет простий –  грамотно підібрати композицію, внести її зручним способом і в потрібний час.

Цей підбір повинен базуватися на результатах аналізів ґрунту, біологічно-фізіологічних особливостях культур, кліматичних факторів. Усі ці характеристики відомі кожному з нас, потрібно лише вміло скористатися ними. Однак, через певні причини, не завжди вдається провести той чи інший агрозахід на високому рівні. Знову виникає проблема, знову пошук рішення, і знаходимо вихід  – це позакореневе підживлення. Адже це єдиний поки що метод, який дає змогу знівелювати огріхи виробництва та негативний вплив погодних умов. Саме тому він набув широкого застосування в останні роки.

Позакореневе підживлення, звичайно ж, повинне виступати не тільки в якості додаткового способу живлення, а й цілеспрямованого засобу впливу на фізіологічні процеси. Воно ні в якому разі не замінює основне внесення добрив. Хоча все частіше зустрічаються  «ділки», які позиціонують позакореневе підживлення як єдиноможливий шлях внесення вкрай необхідних елементів. Доля правди тут є. Але необхідно чітко розуміти, що всі основні елементи живлення – азот, фосфор, калій, а також магній і мікроелементи – при позакореневому внесенні швидко і продуктивно поглинаються рослинами, відіграють важливу роль в синтезі органічних речовин, ефективно впливають на найважливіші фізіологічні процеси. Це дає змогу корегувати той чи інший процес у потрібному для нас напрямку. Тоді як нагодувати рослину через листок неможливо.

Прикладом доведення нашої правоти є як завжди точні та безапеляційні цифри. Грамотний підбір композицій дав нам змогу суттєво збільшити врожайність провідних сільськогосподарських культур. Наприклад, завдяки впливу окремих мікроелементів та гуматів нам вдалося досягти максимального середнього показника 13 ц/га (44%) для озимої пшениці (при контрольному  5-7 ц/га),  28 (21%) для кукурудзи (в порівнянні з господарським контролем  8-17),  13 (41%) для сої (контроль 5-7),  9 (34%) для соняшника (контроль 3-5) та 11 (36%) для озимого ріпака (контроль 5-7). Результат по цукрових буряках перевершив наші найсміливіші прогнози – 276 ц/га (63%) до контролю 70-120 ц/га.

На чому ж базується ефективність прийому ?

  1. У більшості випадків позакореневе підживлення здійснюється у сукупності з засобами захисту рослин, виступаючи у ролі антистресанта, допомагають рослинам простіше переносити присутність отрутохімікатів. Особливий ефект даний чинник приносить на культурах з інтенсивною програмою внесення пестицидів.
  2. Позакореневе підживлення дає змогу у повній мірі забезпечити рослину необхідними елементами живлення у критичні фази її росту та розвитку, протидіяти проявам хвороб.
  3. Пряме збільшення надходження елементів живлення до рослин через кореневу систему, що відображається на кількісних характеристиках врожаю.
  4. Даний прийом відрізняється низьковитратністю.

Враховуючи антидотні властивості використовуваних композицій мікроелементів і стимуляторів, у більшості випадків позакореневе підживлення доцільно компонувати з внесенням засобів захисту рослин.

Позакореневе підживлення неприпустиме в сонячну спекотну погоду. Адже за таких умов виникає  дуже великий ризик опіків листя. Крім того, це спричинить швидке випаровування робочого розчину з поверхні листя, що знизить ефективність підгодівлі, особливо за відсутності роси.

Вибір фази розвитку рослини є також дуже важливим моментом визначення часу підгодівлі. Доведено, що позакореневе підживлення дає високий ефект, зокрема, в критичні періоди розвитку рослин, наприклад, в період формування генеративних органів. В цей час у рослині відбуваються кардинальні зміни, які стосуються обміну речовин та співвідношення і швидкості надходження елементів живлення. І підгодівлі, проведені в цей період або безпосередньо перед ним, підвищують потенціал рослини і покращують умови для утворення генеративних органів. Строки і кратність проведення визначаються конкретними умовами. При вирощуванні окремих культур з використанням великої кількості пестицидів доцільно використання мінімальних доз при кожному внесенні отрутохімікатів.

Інститут живлення рослин – Институт питания растений