Експерти та науковці у галузі рослинництва постійно стверджують, що запорука високих стабільних врожаїв у правильно підібраному комплексі живлення рослин. Та й на сторінках нашого сайту, постійні читачі неодноразово могли впевнитись, що ми також обома руками за вчасне і точне внесення того чи іншого елемента живлення, в залежності від потреб рослин. Але тут постає ось яке питання: а як дізнатись, що рослині потрібно саме зараз? Книжка пише по одному, але ж ми усі знаємо, що на практиці дуже часто все буває зовсім по іншому. У даному матеріалі ми б хотіли розкрити деякі тонкощі та секрети виявлення дефіциту або надлишку того чи іншого елемента живлення рослин у ґрунті. Звичайно, людське око не змозі повністю замінити ґрунтову та рослинну діагностику, але інколи зміни у рослинах настільки очевидні, що діагностика дійсно не потрібна.

Відразу обмовимось про те, що інколи голодування рослин може спостерігатись навіть при повному забезпеченні ґрунту усіма елементами живлення. Причинами цього виступають несприятливі фактори зовнішнього середовища, такі як вологість, освітлення, температурний режим, тощо. Але такі випадки складають дуже маленьку частину у відсотковому співвідношенні проти порушення балансу елементів живлення рослин. Також, не буде новиною й те, що кожна рослина має свої власні потреби, і, ідеальне для жита поле, може виявитись цілком не придатним скажімо для картоплі. Отже, перейдемо власне до характерних ознак надлишку чи дефіциту елементів живлення рослин:

1. Лакмусовим папірцем при дефіциті азоту виступають кукурудза та картопля. Найлегше помітити його за хлорозом жилок та міжжилкових тканин, в першу чергу уражаються старі листки, потім молоді.
2. Фосфорна нестача в першу чергу проявляється на помідорах, спочатку страждає старе листя, згодом і молоде.
3. Дефіцит заліза зазвичай є причиною загального зниження темпів росту та розвитку рослин. Якщо на ділянці, що вивчається є плодові дерева, варто звернути увагу на забарвлення верхівкового листя, якщо там переважає жовтий або блідо-зелений кольори – це таки дефіцит заліза.
4. При відчутному дефіциті молібдену рослини отримують блідо-зелене забарвлення та різко зменшують інтенсивність ростових процесів. На помідорах помітна зміна форми листя, а також його відмирання.
5. Нестача міді на злакових культурах проявляється надмірним кущення та побілінням кінчиків листя.
6. Дефіцит цинку найшвидше проявляється на кукурудзі та сої. Верхні листки біліють, або уражуються хлорозом. Загалом рослина дещо змінює свій колір у напрямку збліднення.

Детальніше про ознаки та наслідки дефіциту кожного з елементів живлення рослин ви можете почитати у відповідних матеріалах нашого сайту (частина 1, частина 2, частина 3).

Візуально помітні порушення у розвитку рослин, означають досить серйозні збої у системі живлення, і виправити їх буває досить і досить складно, тому дотримання технологій має стати головною зброєю кожного агронома.