Назва хвороби:

Склеротиніоз соняшнику (біла гниль)

Культури, що можуть бути уражені:

Соняшник

Збудники та переносники:

Гриби Sclerotinia sclerotiorum, Sclerotinia minor

Ознаки ураження:

Відразу варто відмітити, що склеротиніоз соняшнику може вражати як молоді, так і дорослі рослини. З появи сходів до 5-6-ої пари листків хвороба проявляється у вигляді білого нальоту на сім’ядолях, листках, та рідше на основі стебла. Не рідко, стебло зі значним рівнем ураження надлмаується, що призводить до загибелі усієї рослини. 

При більш пізньому зараженні і вологій погоді уражена поверхня стебла може набувати бурого кольору, а тканина стає мокрою. Якщо складаються сприятливі умови розвитку хвороби, склеротиніоз соняшнику може добиратись навіть до суцвіття, що, звичайно ж, призводить до катастрофічних наслідків. На зворотній частині кошика, хвороба може проявлятись у вигляді білих плям хаотичної форми. Насіння в уражених рослин дрібне та щупле.

Можливі наслідки:

Ураження стебла, яке може призвести до його перелому, звичайно, не залишить надії на врожай. Якщо рослина таки виросла, значна шкода наноситься не так кількості, як якості врожаю.

Методи боротьби:

Патоген хвороби досить активно розвивається на холодних і вологих ґрунтах. Для повноцінного та активного розвитку, окрім запасів вологи, потрібна й значна порція світла. 

1) Суворе дотримування сівозміни, з попередниками, які відзначаються стійкістю та невразливістю до склеротиніозу;

2) Ретельний обробіток посівного матеріалу; 

3) При появі хвороби на пізніх стадіях росту соняшнику (ураження суцвіття) варто застосовувати гербіциди;

4) Після збору врожаю, обов’язково очистити поле від післязбиральних решток.