Фітофтора – ворог врожаю ваших помідорів. Відразу варто зазначити, що коли ураження вже відбулося повністю вилікувати рослини практично нереально, тому основне наше завдання прийняти усі запобіжні заходи, аби ні в якому разі не допустити захворювання.

фітофтора помідорів

Перш за все, важливо вибрати оптимальну ділянку для посіву томатів. Оскільки фітофтора найбільш комфортно себе почуває на посівах пасльонових культур, намагайтесь не садити помідори там, де останні роки росла картопля, перець або баклажани. Також варто уникати сусідства з вище перерахованими рослинами, адже фітофтора легко транспортується вітром на ближні відстані. До профілактичних заходів, «яких боїться» фітофтора помідорів також належить перекопування ґрунту, та спалювання бадилля.

Тепер, коли всі передпосівні заходи безпеки виконано, варто переходити до догляду власне за самими рослинами у періоди росту та розвитку. Фітофтора помідорів найкраще розвивається на згущених посівах, а тому дотримуйтесь норм відстані між рослинами. Листки, які торкаються землі потрібно ліквідовувати, як і листки, що занадто загущують рослину, і заважають нормальній циркуляції повітря. Аби не допустити розвитку фітофтори, не варто забувати про правила поливу помідорів. Воду постачати виключно під корінь. Якщо помідори ростуть у теплиці, то дуже важливо підтримувати сприятливі кліматичні умови, уникати підвищеної вологості, в також не забувати про провітрювання.

Не варто ігнорувати і обробку помідорів спеціальними препаратами або народними методами. З препаратів найефективнішим вважають мідний купорос, яким потрібно обробляти помідори не менше трьох разів за вегетаційний період.

фітофтора помідорів

Серед народних засобів ліквідації та недопущення проблеми з назвою фітофтора помідорів найбільшою популярністю користуються:

1) обробка помідорів часниковим розчином. На добу замочити 50 г подрібненого часнику у 1 л води, потім цей розчин процідити і розбавити ще десятьма літрами води. Отриманим розчином обприскувати помідори, не частіше як один раз за 20-25 днів.

2) обробка молочною сироваткою. Суміш молочної сироватки з водою (у співвідношенні один до одного). Даний розчин не лише сприяє захисту від фітофтори, а й витупає одночасно як добриво. Обробку здійснювати не менше трьох разів за вегетацію.

3) мідний дріт. Стебло місячної рослини на висоті близько 5 см від ґрунту проткнути мідним дротом. Мідь не допустить появу та розвиток фітофтори.

4) молочно-йодований розчин. 1 л молока розмішати з 10 л води і добавити 20 крапель йоду. Обробку здійснювати раз в три тижні.

Якщо ж ураження все таки уникнути не вдалось, потрібно негайно ліквідувати заражені листя та плоди, а здорові рослини обробити соленим розчином. В 10 л води насипати 250 г кухонної солі. Після цього імунітет рослин до даної хвороби гарантовано підвищиться.

Інститут живлення рослин – Институт питания растений