В природі є одна особливість – чим більше ти з неї візьмеш, тим більше треба туди повернути. Так і з ґрунтом, чим кращий врожай тим біднішою стає земля. Саме тому аби підвищити її родючість і поліпшити структуру необхідно провести ряд агрозаходів ще восени.

Насамперед необхідно провести правильну обробку ґрунту, а уже на весні буде достатньо лише поверхнево розпушити. Але перш аніж приступити до грядок, їх необхідно очистити від післязбиральних залишків (бадилля, коріння, бур’яни), після чого ґрунт насичують поживними речовинами у вигляді мінеральних добрив або органіки. Обов’язковою умовою має бути вміст фосфору та калію, а от азоту має бути вдвічі менше від їх кількості. Якщо ж місце не постійно зайняте сільськогосподарськими культурами то удобрення можна проводити раз на 2-3 роки.

Поліпшити структуру ґрунту, насправді, не дуже важко, просто необхідно знати і розуміти, що і куди краще додати. Наприклад, для важких глинистих ґрунтів доцільним буде внесення попелу, піску, листового перегною або компосту. Це допоможе зробити ґрунт пухким та водопроникним. Для піщаного ґрунту доцільне внесення тирси, листового перегною та перепрілого компосту. Завдяки цьому ґрунт добре зберігатиме вологу. Якщо ж ґрунт кислий то його не важко нейтралізувати, внесенням вапнякових матеріалів (крейда або вапно), але на глибину орного шару, приблизно 20см.

Як самостійно визначити кислотність і що це таке ви можете дізнатись переглянувши наше відео https://www.youtube.com/watch?v=BtU5t5eDUPw

Загалом перекопування проводять двома способами:
1. Безвідвальний – землю не перевертають і не розбивають, зберігаючи таким чином природну мікрофлору.
2. Відвальний – землю перевертають і розрихлюють лопатою. При такому способі є ймовірність, що насіння бур’янів не проросте восени, адже заглибиться, а от личинки шкідників опиняться зовні і загинуть з настанням морозів.

Який із способів кращий сказати дуже важко, але як би ви це не робили не забувайте лишати земляні грудки, аби ґрунт мав можливість акумулювати та просочитись вологою, тоді на весні він стане розсипчастим. У місцях, де плануються ранні культури краще перекопування здійснювати на глибину до 15 см., адже з настанням весни важливо щоб ґрунт швидше прогрівся і просох аби провести ранню сівбу сільськогосподарських культур.

Знаряддя для перекопування може або лопата або вила, в залежності від зручності саме для вас, але варто наголосити, що на ділянці де спостерігається велика кількість дощових черв’яків краще все таки свій вибір зупинити на вилах. Це не порушить їх життєдіяльності, адже гумусоутворююча їх роль загальновідома.

В літературі та в багатьох електронних джерелах трапляється багато інформації про те, що перекопування досить шкідливе, воно порушує цілісність ґрунту, а альтернативою перекопування є посів сидератів та просто розкидування по ґрунтовій поверхні гною, золи або бадилля (без ознак хвороб та шкідників). Зверху це можна прикидати листям, хвоєю, травою, а зверху накрити цупким покрівельним матеріалом (картоном або агроволокном). До настання весни це все перепріє і стане відмінним добривом.

В силу своїх переконань вибирайте альтернативний метод, особисто я дивлюсь по ситуації та потреба тієї чи іншої ділянки.

Сподіваюсь мої рекомендації будуть корисними і цікавими для вас. Якщо цікаво, то наступний матеріал буде про підготовку ґрунту восени в теплицях.

З повагою кандидат сільськогосподарських наук М.Августинович.

Інститут живлення рослин – Институт питания растений