Рослина, назва якої з давньогрецької переводиться як «царський запах» однозначно приречена на успіх. Базилік – ароматний інгредієнт, який користується надзвичайною пошаною у кухарів практично всіх країн світу. Окрім цього, базилік у своєму натуральному (не сушеному) вигляді окрім божественного аромату та смаку володіє і лікарськими властивостями, через що широко використовується і у народній медицині, як засіб боротьби із захворюваннями шлунку, головними болями та ревматизмом.

Оскільки більшість людей, бачили базилік лише у його, так би мовити, кінцевій варіації, у смачній страві чи на кухонному столі, не буде зайвим описати його базові характеристики як рослини. Вирощування базиліку проходить кущами з середньою висотою близько півметра. Кольорова гама листя доволі багата, і в залежності від сорту може змінюватись від ніжно зелених до темно-бордових відтінків. Розцвітає базилік  дрібними квітами, світло-рожевого кольору. Базилік являє собою пишний кущик заввишки від 30 до 80 сантиметрів. Це дуже вибаглива до температури рослина, якій для нормального росту та розвитку потрібен високий рівень середніх температур.

Взагалі батьківщиною базиліку є Африка, де він росте у своєму природному, «дикому» вигляді. Вирощування базиліку в Україні відбувається у форматі однорічної рослини, яка розмножується з насіння. Посів базиліку на розсаду потрібно проводити, коли остаточно встановлюється весняна погода, здебільшого це кінець березня – початок квітня. Глибина залягання насіння повинна знаходитись у діапазоні 0,5-1 см. Дуже важливо правильно підійти до питання поливу, адже тут необхідно знайти «золоту середину», як перезволоження, так і висихання згубні для рослини. Варто докласти усіх зусиль аби максимально підготувати рослини до посадки в ґрунт, для цього температуру потрібно поступово зменшувати на все триваліший термін.

Коли заморозки остаточно відступили, і встановилась стабільна тепла погода, рослини можна садити у ґрунт. Місце посадки повинно бути сонячне там максимально захищене віт поривів вітру. Найкращим попередником для вирощування базиліку виступають помідори та картопля. З добрив найчастіше застосовують органіку (компост чи перегній), суперфосфат та азотні добрива.  Садити рослини потрібно на глибину не менше 7 сантиметрів, на відстані 25-30 см одна від одної. Далі наступає час догладжу за рослинами, необхідно забезпечити регулярний полив саджанців та догляд за ґрунтом. Перші декілька тижнів після зміни локації рослини базиліку дещо пригальмовують у рості, через стресові умови. В цей час головний наш ворог – бур’яни, які можуть принести невідворотну шкоду посівам.  Шкідниками базилік уражається надзвичайно рідко.  

Звичайно ж, основний мотив вирощування базиліку – його надзвичайні смакові якості. Тому дуже важливо правильно організувати догляд на усіх стадіях життєвого циклу рослини. Якщо головною ціллю є вирощування листя, а в більшості випадків саме так і трапляється, то бутони під час цвітіння потрібно ліквідовувати, адже рослина за своєю природою першочергово віддає власні ресурси саме їм, що гальмуватиме розвиток листя. Припиняється нормальне життя базиліку у ґрунті з першими заморозками.

Інститут живлення рослин – Институт питания растений