На сьогоднішній день, в Україні фактично не залишилось господарств та фермерів, які ігнорують внесення добрив. Органічні та мінеральні добрива – перш за все, звичайно ж, покликані забезпечити рослину усім необхідним комплексом поживних речовин для нормальної життєдіяльності. Але поряд із цим є й додатковий ефект – внесення добрив може суттєво допомогти захистити рослини від хвороб.

Мінеральні та органічні добрива сприяють інтенсивному розвитку кореневої мікрофлори, що, у свою чергу, активно впливає на очищення ґрунту від збудників багатьох хвороб. Тут варто дотримуватись принципу, що усього потрібно у міру, і варто розуміти, що твердження чим більше, тим краще, не завжди себе виправдовує. Для прикладу, фосфорно-калійні добрива та мікроелементи досить позитивно впливають на пригнічення активності кореневих гнилей, але у той же час підвищені норми азотних добрив посилюють уражуваність кукурудзи хворобами. Взагалі, підвищення частки азотних добрив у загальній системі удобрення без корекції норм внесення інших елементів, доволі часто призводить до токсикозу ґрунту, що у свою чергу припускає накопичення у ньому патогенних грибів. Це прямий шлях до розвитку фузаріозів та кореневих гнилей. Але нехай ці застереження вас не лякають і не спонукають значно скорочувати норми азотних удобрень. Адже недостатня кількість азоту може спричинити вилягання рослин, що при високих температурах і частих дощах фактично гарантія розвитку хвороб.

Добрива, що підлужнюють ґрунт допоможуть у боротьбі з білою гниллю соняшнику. Комплексні добрива та бактеріальні препарати, внесені під посіви цукрових буряків, сприяють зниженню інтенсивності ураження коренеїдом. Підживлення фосфорно-калійними добривами у період прополювання мінімізує ризик захворювання цукрових буряків на церкоспороз.

Варто відмітити, що ризик ураження багатьма хворобами, а також шкідливість їх впливу значно зменшуються при забезпечені рослини повним комплексом мікроелементів. Мікроелементи застосовують як при передпосівній обробці насіння, так і вносять у ґрунт разом з мінеральними добривами у якості позакореневих підживлень. Фактично кожне добриво на основі мікроелементів має свій сектор впливу, що зумовлений особливостями хімічного елементу. Так для прикладу, залізо та магній добре допоможуть проти сажки, марганець проти гельмінтоспорозу, молібден проти борошнистої роси, мідь проти фітофтори і т.д.

Інститут живлення рослин – Институт питания растений