Особливого підходу вимагає підготовка ґрунту до зими у теплицях. Звичайно ідеально було б зняти верхній шар (10-15 см), оскільки саме там накопичуються личинки шкідників, патогенні мікроорганізми та спори збудників хвороб. Найкраще її замінити на свіжу землю. Можна взяти і з городу і приготувати ґрунтосуміш самостійно. В рівних пропорціях змішати органіку (перегній), деревну золу або тирсу. Або, якщо є можливість, купити в спеціалізованих магазинах готовий знезаражений ґрунт.   

Якщо ж ви самостійно приготували ґрунтосуміш то її необхідно рівномірно розкласти в теплиці та обробити знезаражуючим розчином, найпростіше це мідний купорос. Дуже добре після цього було б замульчувати хвоєю, яка дасть додатковий знезаражуючий ефект, але згодиться солома або бадилля кукурудзи. Але знову наголошу, мульча має бути без ознак шкідників та захворювань! Після цього теплицю закривають. 

Землю, яку вибрали з теплиці не бажано розсипати на ділянці, вона виснажена і зазвичай містить велику кількість патогенних мікроорганізмів. Найкращий вихід, висипати її на якомусь місці на ділянці аби вона не заважала, посипати вапном і прикрити до весни цупким матеріалом. Влітку цей ґрунт треба перекопати, аби рівномірно перемішати та покращити доступ повітря. Повернути його в теплицю можна через 1-2 роки або розсипати на відкриті грядки.

Проте, якщо немає змоги повністю замінити обов’язково провести знезараження простим та доступним способом:

  1. Грунт можна полити окропом, високі температури знищать бактерії та личинки комах, потім накрити плівкою аби створити парниковий ефект. Процедуру повторити двічі з подальшим рихленням.
  2. Пролити розчином мідного купоросу (1-2 ст. л. на 10 л. води).
  3. Посипати хлорним вапном (100-200 г/м2), здійснити перекопування на глибину орного шару (20см), але норму внесення необхідно коригувати у відповідності до кислотності ґрунту та його механічного складу.
  4. Використовуйте спеціальні біопрепарати для знезараження ґрунту в теплицях, які можна придбати в садових магазинах.

Інститут живлення рослин – Институт питания растений