Біологи декількох американських університетів, у тому числі й провідного Каліфорнійського, провели ряд експериментальних досліджень, аби виявити певні закономірності та повністю впевнитись у надзвичайній важливості здатності суцвіть соняшника повертатися і слідкувати за сонцем на протязі дня.

Усім відомий факт, що цвіт соняшнику тягнеться до сонця і супроводжує його на протязі усього денного руху з сходу на захід. Але, багато хто не звертає увагу, що таку здатність рослини соняшника мають лише на стадії бутону. Коли ж настає час цвітіння, суцвіття соняшнику втрачають здатність до руху і залишаються орієнтованими на схід.

sonyashnik295

Отже, перша група досліджень була спрямована на підтвердження або ж спростування гіпотези щодо важливості руху соняшнику за сонцем. Вчені різними способами ліквідовували можливість молодих рослин рухатись за сонцем, або ж навмисне змінювали орієнтацію соняшнику. У підсумку, в таких рослин помічались значне гальмування темпів росту, а біомаса була на 10-15% менша, аніж у контрольній групі (рослинам не заважали тягнутись до сонця). Отже, науковці зробили висновок, що орієнтація на сонце допомагає соняшнику росту, за рахунок наростання нових клітин зі сторони стебла, яка у цей час більш розтягнута. Таким чином, соняшник в день росте зі східної сторони, а вночі із західної.

Другий експеримент проводився уже з дорослими рослинами, у яких навмисне була порушена орієнтація суцвіть на схід. Це допомогло виявити, що рослини орієнтовані на схід мають більш привабливий, теплий колір, і тим самим є привабливішими для комах-запилювачів. Якщо ж повернути рослини на захід, комахи знижують свою активність на 80%.

Інститут живлення рослин – Институт питания растений