Вже неодноразово, і на сторінках нашого сайту зокрема, піднімалось питання важливості забезпечення культурних рослин елементами живлення у повному обсязі відповідно до їх потреб. Але тут є дуже цікавий момент: наявність елементів живлення у ґрунті ще не є гарантією їх потрапляння до рослини. Власне доступність елементів живлення з ґрунту, а точніше фактори що на неї впливають і буде об’єктом цікавості даного матеріалу.

1. Концентрація ґрунтового розчину. Елементи живлення рослин краще мігрують до рослини при помірно-підвищених рівнях концентрації ґрунтового розчину. Але при значно підвищених нормах, процес надходження води та поживних речовин ускладнюється.

2. Співвідношення і співіснування макро та мікроелементів. Дуже важливо досконало вивчити питання синергізму та антагонізму елементів живлення, на нашому сайті є МАТЕРІАЛ, де детально розглядається ця проблема, а тому відмітимо лише, що не завжди чим, більше одного елемента живлення, тим краще буде засвоюватись інший.

3. Вологість ґрунту. Абсолютно логічно, що при дефіцит і вологи, транспортування поживних речовин ускладнюється, і доступність елементів живлення значно страждає. Але, і надлишок також не є дуже позитивним фактором, оскільки при такому варіанті, іони деяких елементів транспортуються значно швидше, за інші, що може призвести до дисбалансу.

4. Температура повітря. Коли людина замерзає, їй точно не до їжі, абсолютно так само себе веде й рослина. При падінні температури повітря нижче десяти градусів, гальмуються процеси поглинання усіх елементів.

5. Світло. Тут все взагалі просто: є сонячні промені – рослина поглинає елементи живлення, зменшення рівня освітленості призводить до пригнічення процесів фотосинтезу, що і знижує інтенсивність поглинання елементів живлення.

6. Кислотність ґрунтів. Зміна кислотності призводить до збільшення чи зменшення певних макро-, мікроелементів. Для прикладу, кисле середовище сприятливе для поглинання цинку та заліза, і зменшує кількість доступного азоту і фосфору.

Доступність елементів живлення багато в чому вирішує долю майбутнього врожаю.

Інститут живлення рослин – Институт питания растений