Зима для аграріїв, як мінне поле, ніколи не знаєш у який момент очікувати проблем. Здавалось би, морози відступають, вимерзання озимих культур більше не загрожує, можна й перевести подих. Можна, але ненадовго. Дощ чи мокрий сніг сприяє тому, що на полях швидше тане сніговий покрив, і перетворюється на звичайну воду, яка сама по собі ніякої загрози не несе. Але, уявімо, що завтра вночі повернулись морози, як ви гадаєте у що нашу воду перетворять стабільно мінусові температури? Правильно у лід, в аграрній сфері прийнято казати – льодяна кірка.

До чого може призвести льодяна кірка

Якщо дощ випадає на мерзлу землю, на якій немає снігу утворюється притерта льодяна кірка, якщо сніговий покрив присутній – підвішена льодяна кірка. Найбільше шкоди спричиняється тим, що шар льоду порушує нормальне протікання дихальних та газообмінних процесів, оскільки погано пропускає кисень та вуглекислоти. Ступінь шкідливості впливу льодяної кірки здебільшого визначається її товщиною, часом на протязі, якого вона покриває рослини, температурою повітря і ступенем готовності (загартованості) озимих культур до перезимівлі. Логічно, що чим товстіша кірка і чим довше вона існує, тим гірших наслідків варто очікувати.

Калькулятор температури вимерзання озимої пшениці

Для наочності прикладу наведемо деякі цифри: льодяна кірка без снігу під нею товщиною 25-30 мм, пролежавши 2-3 тижня, призведе до загибелі близько 30-40% усіх рослин, пролежавши більше місяці знищить фактично кожну другу рослину. Кірка з товщиною від 80 до 100 мм знищить половину рослин за коротких 15 днів. Як бачимо, втрати можуть бути просто катастрофічними. Заради справедливості, відмітимо, що при нинішніх умовах кірка все-таки, швидше за все, буде підвішеною, і шкода від неї дещо менша.

Як бути коли льодяна кірка таки утворилася ?

Повністю знищити льодяну кірку фактично неможливо, тим паче усередині зими, коли подальшу погодну ситуацію передбачити дуже важко. Якщо кірка покрила поля є декілька варіантів подальшого розвитку подій.

Перший варіант – поверх неї насипле снігу, і це дещо зменшить згубність її впливу.

Другий варіант, напевно оптимальний, – морози відступлять і кірка розтанувши  самостійно зникне.  

Третій варіант – морози навпаки підсиляться, а сніг не випаде. Тут уже однозначно чекай біди. Адже лід куди гірше стримує морози, аніж сніг, і є велика ймовірність, що рослини просто замерзнуть.   

Вклавши стільки праці та грошей у посіви озимих культур, аграрію буде дуже важко просто спостерігати як льодяна кірка поступово нищить його врожай, а тому розглянемо методи боротьби з цим «ворогом».

1. Розкидання по льоду перегною, торфу, чорнозему, попелу, темних видів добрив для стимуляції його танення. Це варто робити лише у кінці зими, коли лід й так почне танути, а ви лише бажаєте прискорити цей процес.

2. Коткування. Варто застосовувати коли підвішена кірка не встигла стати дуже товстою, і ризик пошкодити рослини мінімальний.

Інститут живлення рослин – Институт питания растений